Hemijski Piling: Kompletan Vodič za Ljepotu i Zdravlje Kože
Sve što treba da znate o hemijskom pilingu: vrste, postupak, iskustva, cene i saveti za negu kože nakon tretmana.
Hemijski Piling: Kompletan Vodič za Ljepotu i Zdravlje Kože
Hemijski piling je popularan kozmetički tretman koji koristi različite vrste kiselina kako bi se uklonio mrtvi sloj kože i stimulisala regeneracija. Ovaj tretman pomaže u rešavanju različitih problema kao što su akne, ožiljci, hiperpigmentacija i znakovi starenja. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta je hemijski piling, koje vrste postoje, kako se izvodi, koliko košta i koja su iskustva ljudi koji su ga probali.
Šta je hemijski piling?
Hemijski piling je kontrolisani proces oštećenja epiderma, a ponekad i derme, u cilju uklanjanja različitih oštećenja sa kože. Postoji nekoliko vrsta hemijskih piliga, a izbor zavisi od problema koje želite da rešite. Pilingovi se dele na:
- Površinske - koriste se za blage probleme, kao što su blage hiperpigmentacije i suva koža.
- Srednje duboke - efikasni za oziljke od akni i srednje duboke bore.
- Duboke - koriste se za ozbiljnije probleme, kao što su duboki ožiljci i izražene bore.
Vrste hemijskih piliga
Postoji nekoliko vrsta hemijskih piliga, a najčešće korištene kiseline su:
1. Glikolna kiselina
Glikolna kiselina pripada grupi AHA kiselina i koristi se za blage piligove. Efikasna je za uklanjanje mrtvih ćelija kože, poboljšanje tena i smanjenje finih linija. Kod kuće se može koristiti koncentracija do 15%.
2. Salicilna kiselina
Salicilna kiselina je beta hidroksi kiselina (BHA) koja je posebno efikasna za masnu i problematičnu kožu. Pomaže u smanjenju sebuma i čišćenju pora. Preporučuje se za tretman akni i blagih ožiljaka.
3. TCA piling (Trihlorosirćetna kiselina)
TCA piling je srednje dubok piling koji se koristi za ozbiljnije probleme kao što su duboki ožiljci i izražene hiperpigmentacije. Koncentracije se kreću od 15% do 35%, a za duboke piligove koriste se i veće koncentracije.
4. Jessner piling
Jessner piling kombinuje salicilnu, mlečnu i rezorcinol kiselinu. Koristi se za tretman masne kože, akni i hiperpigmentacije. Poznat je i kao "holivudski piling" zbog svoje efikasnosti.
5. Fenolni piling
Fenolni piling je najdublji i najagresivniji piling, rezervisan za ozbiljne probleme kao što su duboke bore i ožiljci. Zahteva duži period oporavka i izvodi se isključivo u klinikama.
Kako se izvodi hemijski piling?
Hemijski piling izvodi se u klinikama ili kozmetičkim salonima, a postupak obično traje između 30 i 60 minuta. Postupak se sastoji od nekoliko koraka:
- Prethodno čišćenje kože - koža se temeljito čisti kako bi se uklonile nečistoće i pripremila za tretman.
- Nanošenje kiseline - kiselina se ravnomerno nanosi na kožu i ostavlja na određeno vreme.
- Neutralizacija - nakon određenog vremena, kiselina se neutrališe i uklanja.
- Post-tretmanska nega - na kraju se nanosi hidratantna krema i faktor zaštite od sunca.
Oporavak nakon hemijskog piliga
Oporavak zavisi od jačine piliga. Površinski pilinzi obično zahtevaju 2-3 dana oporavka, dok duboki pilinzi mogu zahtevati i do 2 nedelje. Tokom oporavka, koža se ljušti i može biti crvena. Važno je izbegavati sunce i koristiti visok faktor zaštite.
Cene hemijskih piliga
Cene hemijskih piliga variraju u zavisnosti od vrste piliga i klinike. Površinski pilinzi koštaju od 3.000 do 6.000 dinara, srednje duboki od 6.000 do 10.000 dinara, dok duboki pilinzi mogu koštati i preko 15.000 dinara po tretmanu.
Iskustva sa hemijskim pilinzima
Mnogi korisnici su zadovoljni rezultatima hemijskog piliga. Evo nekih od njihovih iskustava:
"Radila sam TCA piling od 25% i bila sam prezadovoljna! Koža mi je postala glatka, a ožiljci od akni su se značajno smanjili. Oporavak je trajao nedelju dana, ali vredelo je."
"Nakon Jessner piliga, koža mi je bila sjajna i čista. Preporučujem ga svima koji imaju problem sa masnoćom i aknama."
"Glikolni piling mi je pomogao da ujednačim ten i uklonim fine bore. Koristim ga redovno kao održavanje."
Da li je hemijski piling siguran?
Hemijski piling je siguran tretman kada ga izvodi stručno lice. Međutim, postoje rizici kao što su hiperpigmentacija, infekcija i opekotine ako se ne radi pravilno. Zbog toga je važno da tretman izvode iskusni dermatolozi ili kozmetičari.
Saveti za neposrednu negu nakon piliga
- Izbegavajte sunce i koristite faktor zaštite SPF 50+.
- Ne čupajte ljuštenu kožu.
- Koristite blage proizvode za čišćenje i hidrataciju.
- Izbegavajte šminku tokom oporavka.
Zaključak
Hemijski piling je efikasan tretman za rešavanje različitih problema kože. Bilo da želite da uklonite ožiljke, smanjite bore ili poboljšate ton kože, postoji vrsta piliga koja može pomoći. Važno je da se konsultujete sa stručnjakom kako biste odabrali najbolju opciju za vašu kožu.